garść informacji
o skoku
o skoku spadochronowym
dla kogo tak?
- osoby w każdym wieku
- osoby niepełnosprawne
- dzieci za zgodą rodziców
dla kogo nie?
Kto nie może?
- osoby chore na epilepsję
- osoby ze schorzeniami serca i układu krążenia
- osoby o wadze ponad 100 kg
- osoby niższe niż 125 cm
przyjemność dla każdego
Zastanawiasz się, dla kogo są skoki spadochronowe w tandemie? Nie mają one ograniczeń wiekowych, dlatego mogą z nich skorzystać zarówno seniorzy, jak i dzieci upoważnione przez rodziców. Istotne jest jednak, aby każdy, kto chce skorzystać z takiej formy emocjonującej aktywności nie miał do niej przeciwwskazań zdrowotnych. Ograniczeniem jest również waga uczestnika wydarzenia i jego wzrost. Z powodu wykorzystywanego sprzętu oraz ze względów bezpieczeństwa wskazane jest, aby osoby ważyły poniżej 100 kg i mierzyły co najmniej 125 cm wzrostu.
PRZECIWWSKAZANIA DO SKOKU
Podejmując się tego sportu ekstremalnego, warto zadać sobie pytanie, kto nie może skakać ze spadochronem. Przeciwwskazaniem są przede wszystkim epilepsja, kontuzje kręgosłupa, łamliwość kości i schorzenia układu krążenia – choroby serca oraz nadciśnienie. Do uczestnictwa w wydarzeniu nie potrzebujesz zaświadczeń lekarskich, jeśli jednak masz wątpliwości, czy Twój stan zdrowia pozwala Ci na bezpieczne wykonanie skoku, skonsultuj się ze specjalistą.
Na co zwrócić uwagę przed skokiem ze spadochronem?
Jeśli nie masz przeciwwskazań do tego rodzaju aktywności, możesz przystąpić do przygotowań. W dniu wydarzenia bądź wyspany i wypoczęty, a także pamiętaj o spożyciu lekkiego posiłku najpóźniej na godzinę przed lotem. Postaw na wygodną odzież i kryte, wiązane buty. Najlepsze będą długie spodnie i sportowe kurtki, które ochronią organizm przed wyziębieniem w trakcie lotu. Zrezygnuj z zegarka, biżuterii oraz okularów na czas podniebnej aktywności.
PRZEBIEG SPOTKANIA NA LOTNISKU
Przygotowanie do skoku jest bardzo proste. Nie potrzeba posiadać zaświadczeń lekarskich ani ukończonych specjalistycznych kursów.
Szkolenie pasażera trwa ok. 5-10 minut.
01
Najpierw zapoznajemy się z oświadczeniem i podpisujemy je
02
Instruktor informuje nas o przebiegu skoku
03
Zakładamy i dopasowujemy do sylwetki pasażera uprząż tak, aby lot był jak najbardziej komfortowy
04
Pasażer wykonuje na ziemi kilka prostych ćwiczeń sylwetki, takich samych, w jakie jego ciało ułoży się podczas lotu
Skoczkowie wsiadają do samolotu, który wzbija się na wysokość ok. 4.000 m (min. 2500 m) przez ok. 15 min. Na wysokości 3.000 m instruktor przypina swoją uprząż do pasażera a ok. 1000 m wyżej następuje skok. Po wyskoku i ok. 5 sekundach instruktor otwiera tzw. hamulec ( mały spadochron stabilizujący), dzięki któremu prędkość spadania tandemu jest zmniejszana z ok. 300 km /h do ok. 200 km /h.
Czas wolnego spadania wynosi ok. 50 s.
Na wysokości 1.600 – 1.500 m nad ziemią instruktor otwiera spadochron główny. Po otwarciu lot trwa jeszcze ok. 5 min, w ciągu których pasażer może podziwiać piękne widoki i spróbować sterowania spadochronem. Na wysokości ok. 400 m instruktor rozpoczyna manewr lądowania, tak aby wylądować bezpiecznie i w oznaczonym miejscu ( jak najbliżej miejsca startu).
Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem, które pasażer podpisuje przed skokiem.